Sofia Ledarp

Film

SIV SOVER VILSE | Snowcloud Films, Gilda Film AB & Saperi Film | Catti Edfeldt & Lena Hanno | 2016

GLADA HÄLSNINGAR FRÅN MISSÅNGERTRÄSK | Yellow Bird | Lisa Siwe | 2015

COCKPIT | Garagefilm International AB | Mårten Klingberg | 2012

FÖRSVUNNEN | Trossfilm AB & Anagram Produktion AB Olsson | Henrik JP Åkesson & Mattias | 2011

LUFTSLOTTET SOM SPRÄNGDES | Yellow Bird Films | Daniel Alfredson | 2009

FLICKAN SOM LEKTE MED ELDEN | Yellow Bird Films | Daniel Alfredson | 2009

MÄN SOM HATAR KVINNOR | Yellow Bird | Niels Arden Oplev | 2009

VI HADE I ALLA FALL TUR MED VÄDRET – IGEN! | Tur med vädret AB & Sonet Film AB | Kjell-Åke Andersson | 2008

DEN MAN ÄLSKAR | Nordisk Film | Åke Sandgren | 2007

VARANNAN VECKA | Fladen Film AB | Måns Herngren & Hannes Holm | 2005

TV

GÅSMAMMAN 5 | Vera Kronstedt | Bigster / Cmore | Joakim Eliasson | 2021

FOLK MED ÅNGEST | FLX | Felix Herngren | 2021

BRÖLLOP, BEGRAVNING OCH DOP 2 | Sweetwater AB | Colin Nutley | 2020

STORM PÅ LUGNA GATAN | Baluba | Emma Bucht | 2018

FRÖKEN FRIMANS KRIG 4 | SVT | Harald Hamrell. S | 2017 

INNAN VI DÖR | B-Reel/SVT | Simon Kaijser, Kristian Petri, Kristina Humle & Jonas Westbom | 2017

MIDNATTSSOL | Nice Drama AB & Atlantique Productions | Måns Mårlind & Björn Stein | 2016

FRÖKEN FRIMANS KRIG 3 | SVT | Harald Hamrell | 2016

FRÖKEN FRIMANS KRIG 2 | SVT | Harald Hamrell | 2015

BLÅ ÖGON | Strix Drama | Emiliano Goessens | 2014

HOUSE OF FOOLS | BBC | Vic Reeves & Bob Mortimer | 2013

FRÖKEN FRIMANS KRIG | SVT | Mikael Hellström. | 2013

KOMMISSARIEN OCH HAVET | Network Movie | Anno Saul | 2013

HINSEHÄXAN | SVT | Molly Hartleb | 2011

OSKYLDIGT DÖMD | Filmlance International AB | Daniel Di Grado & Niklas Ohlsson | 2009

GUDS TRE FLICKOR | Tre Vänner | Leif Lindblom | 2009

OSKYLDIGT DÖMD | Filmlance | Molly Hartleb & Richard Holm AB | 2008 

HÄXDANSEN | Nordisk Film & SVT | Magnus Rösman | 2008 

THE INSPECTOR AND THE SEA | Network Movie | Anno Faul | Tyskland | 2007

ETT GOTT PARTI | TV4 | Daniel Lind-Lagerlöf | 2007

MEDICINMANNEN | Jarowskij | Kjell Sundvall | 2005

OM STIG PETRÉS HEMLIGHET | SVT | Harald Hamrell | 2004

HÅLL KÄFTEN | SVT | Tova Magnusson Norling | 2003

VÄRLDENS MINSTA LILLASYSTER | SVT | Erland Beskow | 2002

Shortfilm

VI MÅSTE PRATA | Hallström Film & Strüwer Productions | Jean-Pascal Strüwer | 2014

JANNA & LIV | Dramatiska Institutet | Therese Ahlbeck | 2008

Theatre

TIDEN ÄR VÅRT HEM | Kulturhuset Stadsteatern | Eirik Stubø | 2021

RAIN MAN | Oscarsteatern | Emma Bucht | 2021

ROCKY! – FÖRLORARENS ÅTERKOMST | Teatern Under Bron | Maria Blom | 2019

SHAKESPEARE IN LOVE | Kulturhuset Stadsteatern | Ronny Danielsson. | 2018

JAG ÄR EN ANNAN NU | Kulturhuset Stadsteatern | Björn Runge | 2018

VAPENVILA | Teater under bron | Fredrik Virtanen | 2016

SELMAS SALONG | Kulturhuset Stadsteatern | Ann Petrén & Gunilla Röör | 2015

GÖSTA BERLINGS SAGA | Kulturhuset Stadsteatern | Runar Hodne | 2015

BELLMAN! | Kulturhuset Stadsteatern | Hugo Hansén | 2014

KAMELIADAMEN | Kulturhuset Stadsteatern | Katrine Wiedemann | 2014

MACBETH | Stockholms Stadsteater | Fredrik “Benke” Rydman | 2013

3.31.93 | Stockholms Stadsteater | Sofia Jupither | 2013 

DEMONER | Stockholms Stadsteater | Hugo Hansén | 2013

DE TRE MUSKETÖRERNA | Stockholms Stadsteater | Alexander Mørk-Eidem | 2012

PERSONA | Stockholms Stadsteater | Hugo Hansén | 2011

TRETTONDAGSAFTON | Stockholms Stadsteater | Susan Taslimi | 2011

DE TRE MUSKETÖRERNA | Stockholms Stadsteater | Alexander Mørk-Eidem | 2009

MÄSTER OLOF | Stockholms Stadsteater | Lennart Hjulström | 2008

JÖSSES FLICKOR – ÅTERKOMSTEN | Stockholms Stadsteater | Maria Löfgren | 2007

ALLA MINA SÖNER | Stockholms Stadsteater | Carl Kjellgren | 2006

VERA | Dramaten | Stefan Larsson | 2005

KAMRATERNA | Dramaten | Hilda Hellwig | 2004

HÄNGA UT | Dramaten | Christian Tomner | 2004

ALICE I UNDERLANDET | Dramaten | Ole Anders Tandberg | 2003

DEN INBILLADE SJUKE | Dramaten | Terje Maerli | 2003

EN MAGISK JUL | Dramaten | Morgan Alling | 2002

FALLNA FRÅN MÅNEN | Dramaten | Staffan Roos | 2002

PLINGELING | Folkteatern | Lars-Erik Brossner | 2002

MARIA STUART | Dramaten | Ingmar Bergman | 2000

I STAND BEFORE YOU NAKED | Orionteatern | Maria Löfgren | 2001

DISA | Uppsala Stadsteater | Stefan Böhm | 2001

GRANDAVÄGEN 7 | Teaterhögskolan i Luleå | Hilmar Jónsson | 2000

OLEANNA | Borås Stadsteater | Sisela Lindblom | 1999

Awards

ÅRETS ALUMN | Luleå Tekniska Universitet | 2013

GULDBAGGE - BÄSTA KVINNLIGA HUVUDROLL | Lena | “Den man älskar” | 2008

NILS-PETTER SUNDGRENS PRIS - GULDSOLEN | Lena | ”Den man älskar” | TV4 Nyhetsmorgon

TUDOR AWARD - BÄSTA SKÅDESPELERSKA | Lena | “Den man älskar” | Cinema Tout Ecran, Genève, Schweiz

BÄSTA SKÅDESPELERSKA | Lena | “Den man älskar” | Copenhagen International Film Festival, Danmark

KURT LINDER-STIPENDIUM | Svenska Filmakademin

Skills

LANGUAGES | Swedish (native), English (fluent), French (fluent)

MUSIC & DANCE | Singing, Dancing

SPORTS | Acrobatic

OTHER | Driving licence

Facts

Birth: 1974

Education: Academy of Theatre in Luleå (1996–2000), Sotenäs Teaterateljé (1995–1996)

Height: 159 cm

Eyes: Green

Hair: Brown

Follow us on social media